Den stromů

Klára Dzúrová 18.10.2024

Ve čtvrtek 17. října se třídy 5.A a 5.B vydaly do Centrálního parku, aby společně s Lesy ČR oslavily Den stromů. Čekaly na ně bohatě vybavené stany s přírodovědnou tématikou a pracovníky ze záchranných stanic.

Žáci dostali kartičky s tabulkami, kam zaznamenávali správné odpovědi týkající se stromů a keřů, které museli hledat v prostoru parku. Po splnění úkolů následovalo vyhodnocení se sladkou odměnou. Jinde si mohli vykreslit záložku nebo vybarvit dřevinu podle předlohy i vlastního výběru. Odpovídali také na otázky spojené s dvanácti druhy stromů, které si měli následně zapamatovat.

Netopýří stan s dvěma živými netopýry ze záchranné stanice připomínal 27 druhů netopýrů žijících v ČR. Žáci slyšeli zvuky netopýrů zachycené speciálními reproduktory a obdrželi tzv. netopýří sešit s hádankami a kvízy pro děti různého věku.

V poznávačce zvířat byli žáci velmi úspěšní a jako odměnu získali pexesa s motivy z okolí Prahy 13. Velmi je zaujalo také povídání o sovách a ukázka sokolníka s živým puštíkem, na které se bez ostychu ptali na detaily o životě sov u nás.

Protože v přírodovědě probírají kapitolu o houbách, děti si také mohly zopakovat své znalosti v poznávačce těchto organismů. Zaujaly je i vystavené trofeje lesní zvěře, vycpaniny zvířat a aktivita s motáním a rozmotáváním uzlů na laně představujícím žížalu připravující se na zimu a probouzející se na jaře.

Oslava Dne stromů byla velmi zajímavá a podnětná. Žáci využívali nabytých znalostí a bylo milé slyšet jejich zvídavé otázky. Tento slunečný den stál za to a příští rok se naše škola do parku opět ráda vydá.