Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Zdravé i pestré stravování ve školní jídelně | ZŠ Mládí

ZŠ Mládí

Co se v Mládí naučíš...

Zdravé i pestré stravování ve školní jídelně

Norbert Tlustý 25.01.2024

Ochutnáváme pokrmy ze světa:

Již mnoho let se žáci a zaměstnanci školy setkávají s novinkami ve školní jídelně. Často se na jídelníčku objevují pokrmy z cizích zemí.

Od listopadu 2022 se v projektu „Objev chutě světa“ v jídelníčku objevily už mnohé tradiční pokrmy z různých zemí světa. 

V prvních dvou měsících nového roku se můžou strávníci těšit a ochutnat pokrmy z alpských zemí, jako je například polévka alpských pastevců nebo švýcarský sýrový krém, či z hlavních jídel například Käsespätzle (špecle se sýrem), Gnocchi se špenátem, Germknödel (pařený kynutý knedlík s povidly), Älpermagronen (švýcarské alpské makarony se sýrem). Mezi moučníky pak ochutnají alpskou kostku nebo rakouský Sacher dort.

Mezi velmi oblíbené patřily pokrmy italské kuchyně. Jídelna nabízela také chutě americké kuchyně, např. meatloaf nebo bostonský vývar. Z asijské kuchyně strávníci ochutnali Tom Kha Kai – kuřecí polévku s kokosovým mlékem, Yakitori kuřecí prsa s teryijaki omáčkou a rýžovými nudlemi nebo indický dhal. Také řecká oblíbená kuchyně měla své zastoupení a strávníci si mohli pochutnat na fazolové polévce s mrkví – Fasolada, Thesaloniki psári – soluňské tresce s bramborem nebo tradiční Pastitsio – zapečenými těstovinami s mletým masem a bešamelem.

Bioprodukty:

Školní jídelna již 10 let vaří také z bioproduktů. Jednou týdně je jedno celé menu z bioproduktů od polévky až po dezert včetně nápoje. I přes zvýšení cen potravin se školní jídelně daří s dodavateli spolupracovat a bioprodukty využívat.

Možnost dietní stravy:

Strávníci, kteří potřebují dietní stravu mají od 1. února oficiálně možnost domluvit si v jídelně dietní stravování, při kterém budou jejich pokrmy uzpůsobeny jejich nutričním potřebám, například náhradou bezlepkovými přílohami, zařazením pokrmů bez mléčné bílkoviny nebo nabídkou rostlinných mlék (sójové, rýžové, pohankové, ovesné, kokosové). Kontakt na vedoucí školní jídelny najdete v kontaktech ne webu školy.

Powered by Froala Editor