Workshop "Necvakejte, foťte!" na naší škole

Alena Merhautová 22.10.2024

Rádi jsme na naší škole opakovaně přivítali profesionály v oboru fotografie a znovu v říjnu 2024 zrealizovali pro zájemce z řad žáků 2. stupně vzdělávací program Necvakejte, foťte!

Projekt Necvakejte, foťte! je zaměřený na fotografii, fotografování, fake news a obecně obrazovou gramotnost. Je určený pro žáky základních a studenty středních škol. Dopoledního  workshopu se  účastnila skupina našich 24 žáků, vybraná napříč ročníky se zájmem o fotografii.

Profesionálové žákům ukázali, jak vypadá fotografie, která promlouvá a jak takovou pořídit.  V hodinové besedě žáky i učí mediální gramotnosti: jak rozlišit kvalitní fotografické zpravodajství, bulvár nebo fake news.

A jak takové dopoledne probíhalo?

Žáci zhlédli krátký film „Necvakejte, foťte“, v kterém známé osobnosti z kultury i sportu napříč generacemi představují svůj vztah k fotografii.

Následuje přednáška člena týmu Czech Photo, která má dvě části. První je věnovaná základům fotografování, práci se světlem, kompozicí i postprodukcí. Druhá část se zaměřuje na obrazovou manipulaci, fake news ve fotografii a také snímkům, které vytváří umělá inteligence. Nakonec se žáci se svými průvodci dostali i k možnému nebezpečí při zveřejňování fotografií na sociálních sítí.

Po krátké pauze následoval vlastní fotografický workshop. Žáci si vyzkoušeli profesionální techniku Canon pod dohledem zkušených lektorů. Zjistili, jak udělat dobrou fotografii i vlastním mobilním telefonem. Fotografovali v interiéru i v exteriéru v okolí školy.

Posledním bodem programu bylo vyhodnocení prací studentů. Vybrané fotografie, které vznikly během workshopu, si promítli na plátno a okomentovali. Žáci tak měli přímou zpětnou vazbu na svoji práci. Všichni byli odměněni katalogy výstav a dalšími materiály z produkce Czech Photo. Nakonec si žáci mohli své vybrané fotografie zdarma vytisknout na fotostánku Cewe.