Vynikající výsledky našich žáků u přijímacích zkoušek 2024

Alena Merhautová 04.10.2024

Jednotné přijímací zkoušky (JPZ)  na střední školy z matematiky a českého jazyka jsou dle školského zákona povinnou částí přijímacího řízení na maturitní obory středních škol. Každoročně se tedy žáci 9. ročníku (ale už i 8. ročníku) na tyto zkoušky připravují i za podpory našich vyučujících obou těchto předmětů.

V nabídce zájmových kroužků u nás na škole najdete tedy i kroužky „Přípravky z M a ČJ“ a podpora úspěšnosti našich žáků je pro vyučující obou těchto předmětů prioritou.

Žáci naší školy opakovaně dosahují v jednotných přijímacích zkouškách ve srovnání s celorepublikovým průměrem, ale i při srovnání s pražskými základními školami, vynikajících výsledků. Výsledky našich uchazečů o studium na osmiletých a šestiletých gymnáziích a žáků 9. ročníku byly i letos v r. 2024 vysoce nad celostátním průměrem. To vyplývá z tabulky, kterou jsme koncem září obdrželi od Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. Jednotnou přijímací zkoušku (JPZ) v r. 2024 konalo našich 33 žáků 5. ročníku, 19 žáků 7. ročníku a 55 žáků 9. ročníku.

Z tabulky vyplývá velmi potěšitelná zpráva pro naši školu a potvrzení, že úspěšnost přijetí na střední školy našich žáků v 1. kole přijímacího řízení má své opodstatnění.

Celková průměrná úspěšnost z českého jazyka i v matematice byla u žáků 9. ročníku v ČR 58,9 % (ČJ) a 49,0 % (M). Naši deváťáci vykázali úspěšnost 77% z českého jazyka, tedy o 17 procentních bodů vyšší než byl celostátní průměr.  Z matematiky pak úspěšnost 72,6%, tedy dokonce o 23,6 procentních bodů nad celostátním průměrem.

Úspěšnost v přijetí na střední školy – výsledky absolventů r. 2024

To, že naši žáci byli takto úspěšní ve své přípravě a následně ve výsledcích u přijímací zkoušky, se odrazilo i v úspěšnosti v přijetí na střední školy. Ve velké konkurenci pražských a středočeských uchazečů o studium obstáli výborně, což dokládají níže uvedená čísla:

Naši žáci 5. a 7. tříd hlásící se na víceletá gymnázia dosáhli ve svých výsledcích nad celostátní průměr. V 7. třídách se ke zkouškám dostavilo z naší školy celkem 19 žáků a přijato díky svým výsledkům bylo 5 žáků, tedy úspěšnost v přijetí byla 26% ze všech uchazečů . V 5. třídách bylo dokonce z přihlášených 33 žáků přijato ke studiu 16 žáků, což je cca 47% úspěšnost.

V 1. kole přijímacího řízení bylo z 9. tříd celkem přijato ke studiu 49 žáků 9. ročníku, tj. 89 %,  v 2.kole přijímacího řízení bylo úspěšných zbývajících 6 žáků.

Ke studiu na gymnázia bylo přijato 26 žáků, tj. 47 % z našich absolventů.

Na 1. prioritní obor v 1. kole bylo přijato 41 žáků, tj. 75% našich absolventů.

Děkuji všem třídním učitelkám v bývalých třech třídách 5. ročníku a vyučujícím (zejm. matematiky a českého jazyka), kteří vedli žáky 7. a 9. tříd, za podporu a pomoc, kterou žákům poskytovali a poskytují. Všem přijatým žákům blahopřejeme a přejeme jim úspěšné studium na zvolených středních školách.

Alena Merhautová, výchovná poradkyně a zástupkyně pro 2.st.