Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Školní kolo Olympiády z českého jazyka | ZŠ Mládí

ZŠ Mládí

Co se v Mládí naučíš...

Školní kolo Olympiády z českého jazyka

Alena Merhautová 21.12.2022

Olympiáda v českém jazyce (OČJ) je předmětová soutěž z českého jazyka pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními, a motivovat je tak k dalšímu odbornému růstu.
 
 OČJ je postupovou soutěží a skládá se z několika soutěžních kol (školní, obvodní, krajské a ústřední). OČJ je jednotná pro celé území České republiky a pořádá se každoročně. Na odborném zajištění olympiády se podílí Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR.
 
Zadané úkoly řeší soutěžící samostatně pod dohledem pedagoga. Zadání je rozděleno do dvou částí (gramatika: 60 minut a sloh: 60 minut).
 
 OČJ má dvě kategorie:
 I. kategorie je určena žákům 8. a 9. ročníků základních škol, 3. a 4. ročníků osmiletých gymnázií a 1. a 2. ročníků šestiletých gymnázií
 II. kategorie je určena studentům 1. až 4. ročníků středních škol, 5. - 8. ročníků osmiletých gymnázií a 3. - 6. ročníků šestiletých gymnázií

   Na konci listopadu se jako každoročně konalo školní kolo soutěže Olympiáda z českého jazyka i na naší škole. Zúčastnilo se jí bezmála 30 žáků z  8. a 9. tříd. Všichni si vyzkoušeli netradiční úkoly z jazyka a ukázali své slohové dovednosti a svou nápaditost ve vyjadřování.

Všem zúčastněným velmi děkujeme. Vítězům, Vojtěchu Prunerovi z 9. B a Kristýně Slachové z 9. A, gratulujeme k postupu do obvodního kola, které se bude konat na začátku dubna 2023 v Domě dětí a mládeže na Praze 5.

Iveta Pichlová, vyučující ČJ a organizátorka školního kola  


Powered by Froala Editor