Šerpování prvňáčků na konci projektu PODEJ MI RUKU

Norbert Tlustý 01.10.2024

V pondělí 30. září proběhlo v naší škole šerpování prvňáků, za účasti třídních učitelek, pana ředitele a jeho zástupců. Po prvním měsíci školní docházky už se nejmladší žáci ve škole plně rozkoukali. K tomu, aby se ve škole cítili dobře a bezpečně velkou měrou připívají učitelé, ale svůj podíl na tom mají i starší žáci z 8. a 9. tříd, kteří se dobrovolně zapojili do projektu PODEJ MI RUKU, při kterém každý den ráno doprovázeli prvňáčky přes šatnu do jejich tříd. Proto se také šerpování zúčastnili i tito dobrovolníci, kteří svým nejmladším spolužákům šerpy předávali. Malí školáci pak svým starším kamarádům předali na památku ručně vyrobené dárky.

Tento projekt měl letos již svůj 12. ročník. To znamená, že ti, kdo pomáhali, byli už také ti, kterým pomáhali tehdejší osmáci a deváťáci, když začali chodit do 1. třídy. O to více si naši starší žáci uvědomovali, jak příjemné je, když se prvňáček může v začátcích spolehnout na staršího kamaráda.

Při příchodu do školy je možné v září vidět až dojemné okamžiky. Například rozzářené oči prvňáka, když zahlédne svého staršího kamaráda nebo kamarádku. Starší žáci už se usmívají, když pan školník odemyká dveře a oni vyhlíží, kdo dnes asi bude ten první, komu budou moci pomoci. V neposlední řadě je možné vidět i radostné tváře rodičů, když své dítě s díky předávají staršímu školákovi.

Přejeme všem prvňáčkům, aby se jejich samostatnost rozvíjela a aby byli ve škole spokojení. Všem žákům 8. a 9. tříd, kteří dobrovolně pomáhali a celé září kvůli tomu dříve vstávali patří velké poděkování. Všichni dostali od pana ředitele pochvalu, která bude uvedena také na vysvědčení.

Září roku 2025 je dost daleko před námi, ale už se všichni těšíme na setkání nových prvňáčků s dobrovolníky z budoucích 8. a 9. tříd.