Necvakejte, foťte

Jaroslav Vodička 29.06.2022

Žáci Základní školy Mládí měli možnost zapojit se do velmi zajímavého projektu s názvem Necvakejte, foťte!. Hlavním organizátorem akce byla Czech Photo o.p.s., která podporuje fotografii již více než čtvrtstoletí, je platformou, která si klade za cíl zvýšení mediální a vizuální gramotnosti i u dětí a mládeže. Tato společnost předává své zkušenosti, zejména ze soutěže Czech Press Photo, také mladé generaci, pomáhá žákům orientovat se v dnešním „obrazovém světě“, kdy se svým mobilním telefonem je každý tak trochu fotograf. Mezi tváře akce patří řada známých osobností, které se sami zabývají fotografií (např. Hynek Čermák, Petr Burkner, Lukáš Fritscher nebo Honza Homola).

Samotný fotografický workshop proběhl v závěru června a účastnili se ho zájemci o fotografování, pokročilí i začátečníci, z 2. stupně naší školy. Žáci se v rámci projektového dne naučili, jak vypadá fotografie, která promlouvá, a jak takovou pořídit. Součástí programu byla i dovednost naučit se rozlišovat kvalitní fotografické zpravodajství, bulvár nebo i fakenews. Rozhodně nejvíce žáky bavilo samotné fotografovaní ve dvou dílnách – reportážní foto a portrét. V závěru akce proběhlo i vzájemné vyhodnocení, předání drobných cen a možnost okamžitého tisku fotografií v profesionálním mobilním stánku CEWE. Skvělými průvodci žáků i učitelů byli profesionální fotografové Dan Materna a Oldřich Drnec. Jim i Veronice Dufkové z Czech Photo patří obrovský dík za skvělou realizaci projektu.

Jaroslav Vodička, ředitel ZŠ Mládí