ZŠ Mládí

Co se v Mládí naučíš...

Jak na distanční výuku? Postřehy, náměty, rady.

Norbert Tlustý 09.11.2020

Milé žákyně, milí žáci, vážení rodiče,

máme za sebou již několik týdnů distanční výuky, proto je dobré se zamyslet nad tím, jak vše funguje. Připravili jsme společně tento dokument, který má za cíl upozornit na pár věcí, které bychom jako učitelé do dalších týdnů rádi vyřešili… Tak tedy…

 • Stejně jako se připravujete na hodinu ve škole, i při on-line výuce je potřeba si sednout před PC o pět minut dříve, vše si zkontrolovat, naladit se… Není dobrý nápad vše otevírat a spouštět až kdy schůzka začíná. Nestihnete zadání práce, ostatní na vás musí čekat.
 • Zapínejte si počítač včas, někdy probíhají aktualizace nebo je potřeba něco potvrdit, aby vše fungovalo.
 • Naučte se používat lištu v MS Teams během videokonference. 
 • Do KONVERZACE nepište vzkazy ostatním nebo nevkládejte vtipné smajlíky… je to vlastně stejné, jako když vyrušujete v hodině. Jediný rozdíl je, že to vše zůstává uloženo a učitel přesně ví, kdo se nesoustředí a nepracuje tak, jak má… 
 • Pokud možno, nepřipojujte se z tabletu nebo mobilu – na práci je stále nejlepší PC/Notebook. Pokud to ale nejde jinak, řekněte to alespoň vyučujícímu, bude se moci připravit na to, že vám třeba něco nebude úplně fungovat
 • Nezapomeňte se mezi hodinami protáhnout, projít se, napít. Také nezapomeňte vyvětrat.
 • Se zapnutou kamerou se pracuje lépe (stejně se musíte na začátku hodiny jejím zapnutím identifikovat). Důležitý je mikrofon a dobrý zvuk. Zda kamera i zvuk fungují, si můžete zkontrolovat při připojování do hodiny.
 • Nepřipojujte se z gauče, křesla, postele … nejlépe se soustředíte u pracovního stolu.
 • Na každou hodinu on-line i off-line si připravte k počítači všechny potřebné pomůcky, abyste od počítače neodbíhali. 
 • Komunikujte, reagujte, sdělujte, pokud nerozumíte nebo nevíte. Za obrazovkou jste sami, ale rozhodně ne bez pomoci. Používejte tlačítko pro hlášení se (symbol ruky na liště).
 • Nemusíte se omlouvat, pokud si během hodiny odskočíte na záchod (i když je to vlastně milé, ale zkuste si zajít mezi hodinami). 
 • Používejte MS Teams i pro komunikaci se spolužáky, pište si o úkolech, scházejte se i přes videokonference. Zapomeňte na WhatsApp, instáč nebo messenger… naučíte se tak oddělovat soukromé a školní (tj. pracovní) věci.
 • K oficiálním schůzkám se připojujte z kalendáře. Tlačítkem připojit se hned v horním rohu týmu se dostanete úplně jinam.
 • Rodiče, podívejte se se svým dítětem občas na chat.

A co vy? Máte nějaký postřeh, námět, dotaz? 

Pište na skola(zavináč)zsmladi.cz

Powered by Froala Editor